Dzieci na świeżym powietrzu

Jak zająć dziecku czas na świeżym powietrzu

Sezon ogródkowy w pełni, na dodatek zbliżają się wakacje, więc nadchodzi czas, który będzie wymagał od rodziców nie lada kreatywności, by ich dzieci spędziły ten czas ciekawie i mądrze zarazem. Na dodatek ze względu na panującą wciąż wokół atmosferę pandemii, wyjazdy kolonijne zostały mocno ograniczone, a nawet zupełnie wstrzymane. Nie powinno to jednak stanowić problemu, ponieważ jest cała masa różnych aktywności, które pozwolą zapełnić dzieciom wolny czas i to bez cienia nudy. Oczywiści zajęcia ruchowe, takie jak rower czy deskorolka też są ważne dla zdrowia i młodego kręgosłupa, ale pomiędzy nimi potrzeba również nieco kreatywnego odpoczynku, np. w ogrodzie lub w parku. A co, jeśli by – jako zabawki ogrodowe dla dzieci – potraktować również potraktować również książki?

Pozycje książkowe idealne do ogrodu

Oczywiście, jeśli książka ma stanowić idealną pozycję na czas spędzany w ogrodzie to powinna to być pozycja dziecięca pozycja na temat np. uprawiania ogródka, przykładowo:

  • “Najpiękniejszy ogródek Borsuka” albo
  • “A to ciekawe! Ogród”.

Mogą to być również inne dostępne na rynku pozycje, które przybliżą dziecku świat ogrodu i nauczą je, że o ogród – aby był piękny – trzeba dbać. Jeśli natomiast chce się by były w nim piękne kwiaty, trzeba je posadzić a następnie podlewać, pielić, itp. Będzie to wówczas czas niezwykle edukacyjny, dzięki któremu dziecko po przeczytaniu książeczki będzie mogło od razu zabrać się do pracy. Może to być również wspaniały i radosny wspólny czas spędzony z rodzicami albo z dziadkami (albo i z rodzicami i z dziadkami). Z pewnością wielu uzna ten pomysł za doskonały sposób na spędzenie wolnego czasu ze swoimi pociechami i zarazem niezwykle pożyteczny. Zwłaszcza, jeśli będą one mogły stale obserwować i podziwiać efekty swojej pracy.

Dla młodszych dzieci (albo nieco mniej pracowitych) do ogródkowych zabawek podrzucić można książeczki edukacyjne o “stworkach”, które można spotkać w domowym ogródku. Począwszy od owadów a skończywszy na zajączku, który może ukryć się w babcinej grządce kapusty. Nie wspominając o krecie, który może przysparzać nieco ogródkowych problemów albo o jeżu spacerującym późnym cichym wieczorem po świeżo skoszonym trawniku. Takie czytanki z pewnością wprawią dziecko w taką ciekawość, iż będzie chciało z miejsca ruszyć na poszukiwania tych dyskretnych ogrodowych “gości”. 

A takich wrażeń mogą dostarczyć pozycje takie jak: “Jaki to owad?” czy “Niezwykłe przyjaźnie. W świecie roślin i zwierząt”. Warto również poszukać innych książeczkowych inspiracji do otwarcia dzieciom oczu na piękno otaczającego świata.

Kochanie zdjęcie utworzone przez prostooleh - pl.freepik.com

Autor

biuro@seodot.pl